Psikiyatrist Uzm.Dr.Suat Can

  • Ergenlik Döneminde Arkadaşlık İlişkileri
  • 0909
inErgenlik Dönemi Sorunları this entry has Yorum yapılmamış by Atillakulac

Çok küçük yaşlarda başlayan ve ergenlik döneminde ön plana çıkan arkadaşlık ilişkilerinin gencin ruhsal, duygusal, zihinsel gelişimi için çok önemli işlevleri vardır.

Genç arkadaşlık ilişkileri sayesinde kendilerini, karşı cinsie iletişim kurmayı keşfeder ve geliştirirler. dahil olduğu akran grubu, ergenlik dönemindeki gencin kimlik kazanım sürecine katkıda bulunur ve hızlandırır. Kişilik gelişimine ve sosyal beceri gelişimine katkılar sağlar.

Gençler genellikle arkadaşları olduğunu düşündükleri kişilerin, kendilerini en iyi ve doğru anlayan kişiler olduklarını düşünürler. Akran kabulu ve bir gruba dahil olabilmek ergenin benlik saygısı için büyük önem teşkil etmektedir.

Ailenin yeri, ilgisi sevgisi destek ve paylaşımları çok değerli ve önemli olsa da, bu dönemde arkadaş ilşkilerinin yeri doldurulamaz.

Bu nedenlerden dolayı çocuğunuzun yaşıtları ile ilgilenmesine ve onlarla iletişim kurmasına izin verin. Arkadaş ilişkilerini geliştirmede temel olan sosyal becerilerin gelişmesi için ortamlar hazırlayın ve düşünce ayrılıklarını ve eleştirileri olumlu yönde karşılayın. Çocuğunuzun davranışlarını değerlendirirken de mümkün olduğunca olumlu sözcükler kullanın. Çocuğunuzun arkadaş ilişkilerini tek bir grupla kısıtlamayın, diğer taraftan da bir anda birçok grup içerisinde olması için de onu zorlamayın. Uygun arkadaşlar bulduğunda onu destekleyin.

En önemlisi Çocuğunuza onu ne kadar çok sevdiğinizi söyleyin ve bunu ona gösterin. Sevgi, saygı ve güven ortamı ve ilişkisi içinde büyüyen çocuklar, doğru arkadaş seçimi yapmakta ve ilişkilerini sürdürmede daha başarılı olurlar bunu unutmayın!

Yasemin KULAÇ

Klinik Psikolog

Loading images...