Psikiyatrist Uzm.Dr.Suat Can

  • Ergenlikte Cinsellik
  • 0909
inErgenlik Dönemi Sorunları this entry has Yorum yapılmamış by Atillakulac

Ergenlik değişiklikleri genellikle kızlarda erkeklerden bir iki yıl önce başlayıp biten, ortalama 13-14 yaşlarında beliren cinsel iç salgı bezlerinin (hormonların) hızlı uyanışı ile boy atma, cinsel organların büyümesi, gövdede kıllanma, meme gelişimi, menstürasyon kanamaları gibi belirtilerle kendini gösterir.

Ortalama iki üç yıl süren ergenlik gelişmesi ile genç cinsel bakımdan olgunlaşır, ancak büyüme gençlik çağının sonuna dek yavaş olarak sürer. Bedende başlayan değişiklikler ve ortaya çıkan yeni duygu ve dürtüler ergeni çoğu kez ansızın yakalar. Ergen kendine yabancı gelen ve ilk kez tattığı bu duygular karşısında hem haz duyup hem şaşırırken, çoğu zaman suçluluk duygusuna kapılabilir.

Çocukluğunda cinsel eğitim görmüş, yanlış ve çarpıtılmış bilgiler edinmemiş bir genç bile ergenlik çağında bocalayabilirken, cinsel eğitim bilgilerinden hiç payını almamış genç değişik ve akıl dışı korkulara kapılabilir. Üstelik bu çağ gençlerine cinsel konularda anne babalarına danışmak sıklıkla çocukluk çağından daha da güç gelmektedir. Bu bağlamda ergenlik döneminde gencin uyum yaparak cinsel kimliğini tümden benimsemesi, sağlıklı biçimde aydınlanması ancak çevresinden göreceği destek ve bilimsel cinsel bilgilerin verildiği okul dersleri ile olabilir. Cinsel eğitim birkaç ders ile kazanılacak bilgilerin toplamı olarak düşünülmemelidir. Önemli olan gence cinsel konularda sağlıklı bir tutum ve anlayış kazandırabilmektir. Kişinin korku ve saplantılardan, suçluluk duygularından arınmasını içermelidir.

Cinsel konularda tutucu olan bir evde yetişen genç okulda bilimsel cinsel eğitim alsa dahi okulla ev arasındaki farklılar nedeniyle bocalayabilir. Gençlerin evebeylerinin de cinsel konuların konuşulmasının çocukla yüz göz olmak fikri kaygıları olabilmektedir. Bu düşüncedeki aileler gence cinsel bilgiler vermenin onu cinsel davranışında sorumsuzluğa iteceği düşüncesine inanabilmektedirler. Oysa cinsel bilgi edinmek ile sorumsuz davranmak apayrı şeylerdir. Ayıp ve günah sayılan cinsel konular hakkında gerçek bilgilerle donatılmış bir gence kılavuzluk etmek ve davranışlarındaki yanlışları düzeltmek çok daha kolaydır. Cinsel duygular insan ilişkilerinden ve sevgiden ayıklanmadan belli kurallar içinde sorumluluk duygusu ve hele sevgi ile birleşirse kişinin mutluluğunu bütünler.

Loading images...