Psikiyatrist Uzm.Dr.Suat Can

  • Kadında Orgazm Bozukluğu
  • 0909
inCinsel problemler this entry has Yorum yapılmamış by Atillakulac

Orgazm bozukluğunun temel özelliği, olağan bir cinsel uyarılma evresinden sonra orgazmın sürekli olarak ya da tekrarlayıcı bir biçimde gecikmesi ya da hiç olmamasıdır. Kadınlar orgazmı tetikleyen uyarının türü ve yoğunluğu açısından birçok değişkenlik gösterebilir. Bu problemi yaşayan kadınlar cinsel aktivitelerinden memnuniyetleri azdır ve eşlerde kadınların cinsel hazları açısından az bilgi sahibidirler.

Ülkemizde cinsel eğitimin yetersizliği ve cinsel mitlerin yaygınlığı nedeniyle orgazm bozukluğu ile karşılaşma olasılığının yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Bu sorunu yaşayan kadınlarda, uygun zaman, mekan ve partner koşullarının yerine gelip gelmediğinin saptanması gerekir. Önemli olan bir başka nokta ise, orgazm için yeterli süre ve yoğunlukta, uygun uyarının yapılıp yapılmadığıdır. İlaç nedeni ile yaşanıyor ise bu en iyi şekilde ilaç kullanımı ile orgazm bozukluğu arasındaki zaman ilişkisi saptanarak çözüm aranabilir ve hekim ilacı değiştirerek bu sorunu çözebilir. Bunların dışında bedensel rahatsızlık durumları da araştırılmalıdır.

Bu durumun altında psikolojik rahatsızlıkların olabileceği de unutulmamalıdır. Bu bozukluğun anksiyete bozuklukları, depresyon, alkol veya uyuşturucu madde kullanımı ile bağlantılı olduğu durumlar ayırt edilmelidir.

Kadının orgazm bozukluğunu değerlendirirken, fizyolojik bilgilerin ışığında yeterli uyarı alıp almadığı önem taşır. Aynı şekilde kadının kendi bedeninin tepkilerini tanıyıp tanımadığı, bedeninin hangi uyarıya nasıl yanıt verdiğinin farkında olup olmadığı yol gösterici rol oynamaktadır.

Bu rahatsızlığı yaşayan kadınlar genellikle profesyonel yardım aramaz, eşinde veya kendinde başka bir cinsel bozukluk olduğu düşüncesi ile başvurularda bulunurlar.

Ancak siz bu konuda bir sıkıntı yaşıyor ve aşamıyorsanız lütfen profesyonel bir destek alınız.

Loading images...