Psikiyatrist Uzm.Dr.Suat Can

  • Parafililer
  • 0909
inCinsel problemler this entry has Yorum yapılmamış by Atillakulac

Parafililer, genellikle en az 6 aylık bir dönemde ortaya çıkan cansız insan dışı nesneler, kendisini veya eşini aşağılaması, kendisine veya eşine acı çektirmesi, çocuklar veya rızası olmayan kişileri içeren tekrarlayan cinsel fanteziler, dürtü ve davranışlar olarak tanımlanmıştır.

Parafililer, Egzibisyonizmi (cinsel organları gösterme), Fetişizmi (cansız nesnelerin kullanımı), Frottörizmi (rıza göstermeyen kişiye dokunma veya sürtünme), Pedofiliyi (ergenlik öncesi çocuklara odaklanma), Cinsel Mazokizmi (ıstırap veya acı çekme), Cinsel Sadizmi, Tranvestik Fetişizmi (karşı cinsiyet gibi giyinmek) ve Voyörizmi (cinsel etkinliği gözetlemek) içermektedir.

Bir parafilisi olan birey, arzuladığı uyaranla kendisini ilişkiye sokacak bir iş seçebilir ya da kendisine hobi seçebilir. Hatta bazı durumlarda bu işlerle ilgili gönüllü bile olabilirler. Bu uyaranla ilgili fotoğraf, film, çeşitli objeler toplarlar ve okurlar. Bu bireyler, davranışlarının kendilerini sıkıntıya sokmadığını düşünürler, davranışlarına yönelik başkalarının tepkileri yüzünden sıkıntıya girdiklerini iddia ederler. Bazı gruplar ise, bu alışılmamış ve ahlaksız olarak gördükleri cinsel etkinlikle uğraştıkları için aşırı suçluluk, utanç ve depresyona girerler.

Parafililerle ilişkilendirilen belirli davranışlar çocukluk ya da ergenlikten de başlayabilmektedir. Özellikle çocukluk çağı travmaları oldukça önem taşımaktadır. Ancak erişkinlikte daha iyi tanımlanmış olur. Bu durumun düzeltilmesi yaşam boyu sürebilir, ancak fanteziler ve davranışlar yaş ilerledikçe azalma eğilimindedir.

Kişinin öyküsü iyi irdelenmelidir ve bu sorunun tedavisinde genellikle bireysel terapiler uygulanır, günümüzde bilişsel davranışçı terapiler de önerilmektedir. Bu davranış, fantezi ve dürtüler kontrol altına alınmaya çalışılır.

Eğer sizinde bu konuda yaşadığınız bir sıkıntınız var ise lütfen profesyonel bir yardım alınız.

Loading images...