Psikiyatrist Uzm.Dr.Suat Can

  • Sınav Kaygısı ile Başa Çıkma
  • 0909
inErgenlik Dönemi Sorunları this entry has Yorum yapılmamış by Atillakulac

Eğer sınav öncesi, sınav sırası ya da sınav sonrasında başa çıkamadığınız bir kaygı duygusu yaşıyorsanız, düşünce tarzınıza ve kendinizle olan diyalogunuza dikkat edin.

Eğer sınav sonrasında kendinizi, bildiklerinizi yapamamakla, dikkatsizlikle, süreyi iyi kullanamamakla ve doğru yaptığınız soruları sonradan değiştirmekle suçluyorsanız, büyük bir olasılıkla genellikle olumsuz ve kendinizi yenilgiye uğratan bir düşünce tarzı içindesiniz demektir. Bütün bunlar, gerçek dışı ve olumsuz beklentilerinizin, potansiyelinizi kullanmanıza engel olması sonucunda ortaya çıkar.

Bu bağlamda ilk yapmanız gereken şey, sınav durumlarında kendinizle ne tür bir diyalog içinde olduğunuza dikkat etmek ve bu diyalog esnasında yakaladığınız olumsuz, gerçek dışı beklenti ve yorumları değiştirmeye çalışmaktır. Kendinizle olan diyalogunuzda, olumsuz ve kötümser düşünme biçimini yansıtan bir ifade kullanıyorsanız bunu gerçekçi ve olumlu bir cümleyle değiştirebilirsiniz. “Olumlu düşünmek” derken, yapacağınız şey, gerçek dışı, kötümser ve karamsar düşüncelerinizi gerçek dışı bir iyimserliğe dönüştürmek değil, yalnızca gerçekçi düşünmektir.

Eğer kendi zihninizin ürettiği bu olumsuz düşüncelerin esiri olmaktan kurtulursanız, kaygınızın azaldığını ve artık bedeninizden gelen sinyalleri de, eskisi kadar olumsuz yorumlamadığınızı göreceksiniz. Ayrıca bunların, sınav öncesinden sınav sonrasına doğru, adım adım kendiliğinden kaybolduğunu fark edeceksiniz. Bu endişelerin ve fizyolojik belirtilerin sınavın ilk 30 – 40 dakikası içinde daha yoğun yaşandığını, sınavın sonlarına doğru, belirtilerin şiddetinde bir azalma olduğunu açıkça bilinmektedir.

Başarıya ulaşmanın ilk aşamasının, kişinin kendi potansiyelini doğru değerlendirmesi olduğunu hiç aklınızdan çıkarmayın. Nelerin eksik olduğuna ve neyi, ne kadar öğrenmeniz gerektiğine ancak gerçekçi bir değerlendirme sonucunda karar verebilirsiniz.

Kaygının zihinsel süreci olan “endişe” ile başa çıkmak için gerçekçi ve olumlu düşünme biçimini benimsemeye çalışırken, bedensel süreci olan “yoğun uyarılma” ile başa çıkmak için de gevşeme egzersizleri yapmayı deneyebilirsiniz. Duygularınız, düşünceleriniz ve bedeniniz arasında çok şaşırtıcı bir etkileşim vardır. Bu etkileşim, mutluluğunuza, başarınıza ve sağlığınıza zarar veren bir çatışmaya da dönüşebilir; sizi harekete geçiren bir tetikleyiciye de… Bu sizin elinizde!

Kaygının sebep olduğu çalışamama, dikkatsizlik ve konsantrasyon sorunları, uyku, yorgunluk gibi olumsuz etkileri ortadan kalkacak şekilde enerjik, rahat, dikkatli bir çalışma ve sınav süreci planlanması, pozitif düşünme, sakin ve işlevsel bir çalışma düzeni oluşturmaya yardımcı olması için bu önerileri uygulayın. Daha fazlasını öğrenmek ve uygulamak için

UZMAN YARDIMI ALMAKTAN KAÇINMAYIN.

Yasemin KULAÇ

Klinik Psikolog

Leave a commentCancel reply

Loading images...