Psikiyatrist Uzm.Dr.Suat Can

  • Vajinismus
  • 0909
inCinsel problemler this entry has Yorum yapılmamış by Atillakulac

Vajinismus, cinsel birleşme sırasında vajinanın üçte birini çevreleyen kaslarda istemsiz kasılmalar olmasıdır. Kadının kendini psikolojik olarak koruma tepkisidir. Bu kasılmaya bedendeki tüm kasılmalar, korku, kaçınma, çiftler arası hayal kırıklığı durumları da eşlik eder. Bu durum, kişiler arasında belirgin bir sıkıntıya ve ilişkilerde zorluklara neden olmaktadır. Cinsel eğitimsizliğin, kadınların kendi vücutlarını tanımamaları, genel cinsellik anlayışımızın tabuları bu rahatsızlığın olmasında rol oynamaktadır.

Bunun sebeplerine bakılacak olursa, fiziksel nedenlerin yanında psiko – sosyal nedenlerin önemli bir bölümü kapsadığını görebiliriz. Vajinismusu olan kadınlar; çocuksu, erişkin bir kadın olmaya karşı isteksizlik, cinsel kaçınmaları olan, kadın erkek ilişkilerinde tecrübesiz kişilerdir. Konu cinsellik olduğunda, cinsel baskıların ve tecrübesizliğin öğretim düzeyi ve sosyo kültürel etmenlerden bağımsız durumda olduğu görülmektedir. Kadınların zayıf ve çaresiz algılanması, cinsel birleşmenin kadınlar için acı verici olduğu düşüncesi, ilk gece korkusu, zayıf güçsüz anne- otoriter baba, baba kız ilişkisinde güçlükler, olumsuz dinsel şartlanma, cinsel şiddet, yanlış ve eksik cinsel bilgiler başta gelen psiko – sosyo- kültürel nedenlerdir.

Genellikle ilk cinsel birleşme anında ortaya çıkan bu rahatsızlık durumunu çiftlerin çoğu bunun sadece kendi başlarına geldiğini sanır. Ancak bu durumun herkesin başına gelebileceği unutulmamalıdır. Bu sorun kadının hem kadınlığında eksik olduğunu düşünmesine hem de eşine karşı suçluluk hissetmesine neden olur. Kadın bir yandan yardım isterken bir yandan da tedaviden kaçar. Yetersizlik duygusu ve terk edilme korkusu baş göstermeye başlar. Erkekte ise eşine karşı öfke ve isteksizlik görülebilmektedir. Daha sonra zarar vermemek için pasifleşir ve giderek çift arasında tüm fiziksel yakınlaşmalardan kaçınma başlar.

Cinsel sorunla birlikte eğer başka bir psikiyatrik rahatsızlık varsa, bu iki rahatsızlık arasında ilişkilendirme yapılarak tedavi planlanmalıdır. Cinsel terapi süreçlerinde amaçlanan kasların gevşemesini sağlamak değil ağrı ve korkunun giderilmeye çalışılması, bu bozukluğun o anlık nedenlerinin değiştirilmesidir. Çiftlerin vajinismusu anlamaları ve tedaviyi anlamlandırmaları çok önemlidir. Düzelme her şeyden önce çiftin diğer kişilerarası sorunlarını ele almasını sağlar. Cinsel sorunlar gerçek ilişkinin ortaya çıkmasını engelleyen bir örtüdür. Psikoterapiler kadınların yaşama gerçekçi gözle bakmasını sağlar.

Eğer sizde bu konuda sıkıntılarınızı aşamıyorsanız lütfen profesyonel bir destek alınız.

Loading images...